Skip to content

Tangram- review Libris (p)

Bună și bine te-am regăsit pe blogul meu!
Astăzi este prima zi de primăvară și pentru că de câțiva ani tot încerc să ofer lucruri interesante de mărțișor, anul acesta Libris mi-a fost complice.
La noi în zona Bucovinei, de 1 martie fetele dăruiesc mărțișoare băieților, așa că m-am decis ca mărțișorul lui Simon să fie unul mai interesant anul acesta.
Am ales o carte de tangram.

Ce este tangramul?
Tangramul este un joc ce conține o carte cu 120 de modele, fiecare model este compus din cele șapte piese magnetice care se atașează pe o tablă magnetică.
Este un joc foarte interesant pentru că cele șapte piese trebuiesc puse în forme diferite.
Așa cum spuneam setul conține și o carte cu multe forme cu natură, animale, clădiri, acțiuni și mai multe de acest gen.

Mi-a plăcut mult pentru că poți face chiar și propriile modele iar băiețelul meu a fost tare încântat de acest lucru.
Piesele sunt ușurele, cred că sunt dintr-un fel de spumă cu o bandă magnetică pe verso.
Acest joc le pune imaginația și răbdarea la încercare și nu face decât să le aducă bucurie.
Nu spun că un simplu mărțișor nu l-ar fi bucurat, cel mai probabil era fericit pe moment și apoi uita de el.
Mărțișorul de anul este această carte pe care o va folosi o perioadă mai lungă și îi ocupă mai mult timp

Be First to Comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *